صفحه معبر در فیسنما صفحه معبر در افسران صفحه معبر در پاتوق منتظران صفحه معبر در سنگریها صفحه معبر در کلــوب
آخرین مطالب


معبر صفر و یکی ها - از دیر باز به سبب قداست این مكان، در داخل و خارج حرم، ده ها تن از عالمان و روحانیان و سادات به خاك سپرده شدند كه برخی ازآنان قبر و نشان مشخصی دارنداز جمله ...
:: جهت مشاهده بقیه مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید ::


معبر صفر و یکی ها، به نقل از بیتوته نوشت:


ابو احمد حسین بن محمد(304 ق ـ 400 ق)
نسب او با سه نسل به امام موسی كاظم(علیه السلام) می رسد. وی پدر گرامی سید مرتضی و سید رضی است. وفاتش در بغداد اتفاق افتاد و پس از دفن در منزلش به كربلا منتقل، در حرم مطهر، كنار جدش ابراهیم اصغر بن كاظم(علیه السلام) خاك شد.


سید رضی(358 ق ـ 406 ق)
سید رضی مشهور به شریف رضی فرزند ابواحمد حسین، برادر بزرگوار سید مرتضی و از عالمان و متكلمان بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری است. علت عمده اشتهار سید رضی، جمع آوری نهج البلاغه است. او تألیف زیادی در باب كلام و علوم اسلامی دارد كه الخصائص معروف ترین آن ها است. این بزرگوار ابتدا در منزلش در بغداد دفن و سپس به كربلا منتقل و در كنار پدر و برادرش در نزدیكی قبر سید ابراهیم مجاب در رواق غربی حرم دفن است.


شریف مرتضی علم الهدی(355ق ـ 436ق)
علی بن حسین موسوی، مشهور به سید مرتضی یا شریف مرتضی، از عالمان و فقیهان بزرگ شیعه در قرن چهارم هجری و صاحب تألیفات زیادی است. وی در 359 ق به دنیا آمد و در 436 ق در بغداد فوت كرد و در منزلش دفن شد سپس او را به كربلا منتقل و در كنار مرقد پدر و برادرش شریف رضی، در نزدیكی قبر سید ابراهیم مجاب در شمال غربی رواق غربی حرم مطهر، به خاك سپرده شد. در زمان های اخیر سنگ قبرهای او، پدر و برادرش برداشته شده و محو گردیده است. كنار قبر این سه بزرگوار، جدشان، ابراهیم اصغر فرزند امام كاظم(علیه السلام) ملقب به مرتضی، دفن است.


علامه وحید بهبهانی(1118 ق ـ 1205 ق)
شیخ محمد باقر بن محمد اكمل مشهور به وحید بهبهانی، از عالمان اصولی و رجال شناسان بزرگ شیعه در قرن دوازدهم هجری است كه در رواق شرقی حرم دفن شده است. او در كربلا رهبری و مرجعیت شیعیان را بر عهده داشت. سید مهدی بحرالعلوم و سید علی صاحب ریاض و شیخ جعفر آل كاشف الغطاء از شاگردان او بودند.


مجاهد(1180 ـ 1242 ق)
سید محمد مجاهد فرزند سید علی طباطبایی صاحب ریاض و نوه دختری مرحوم علامه بهبهانی، صاحب كتاب مفاتیح و مناهل است. او به سبب مجاهداتش با روس ها، كه خود در میدان جنگ حاضر می شد، به محمد مجاهد معروف شد. قبرش در بین آستان امام حسین(علیه السلام) و ابوالفضل(علیه السلام) در بازار باب الحریص در دو طبقه ساخته شده و دارای گنبد و ضریح فولادی بود اما در توسعه كنونی از میان رفته است.


میرزا محمد تقی شیرازی(ف 1338 ق)
شیخ محمد تقی شیرازی از مراجع بزرگ شیعه واز رهبران قیام مردم عراق علیه سلطه انگلستان(1920 م) است كه با مجاهدت های خود، سلطه و نفوذ انگلیس را در عراق از بین برد. او را درضلع جنوب شرقی صحن در مقبره اختصاصی خود دفن كردند. در 1263ق، هنگام توسعه صحن، بقعه ای به نام « ایوان شیرازی » به مساحت دویست متر در كنار آن قبر بنا شد كه محل تدریس و تحصیل طلبه ها شده بود ولی به دستور رژیم بعث تعطیل شد.


ابن فهد حلی(758 ق ـ 841 ق)
قبر شیخ احمد بن محمد بن فهد، فقیه بزرگ امامیه، در غرب خیابان باب القبله، یعنی سمت قبله صحن، داخل مسجدی قرار دارد كه به نام او معروف است. وی خانه اش را برای زائران به عنوان منزل گاهی وقف كرده بود و پس از مرگش او را در همان خانه خود به خاك سپردند. شاه عباس در 1033 ق باغ جنوب قبر ابن فهد را به صورت مسجدی در آورد و آن را كاشی كاری كرد و گنبدی روی قبر وی برپا ساخت. این قبر اكنون در نزدیكی خیمه گاه قرار دارد.


فضولی بغدادی(913ق ـ 976ق)
محمد بن سلیمان ملقب به فضولی بغدادی از شاعران بزرگ ترك در 976ق به مرض طاعون درگذشت و در مقبره دده نزدیك تكیه بكتاشیه، در جنوب صحن دفن شد. امروزه بیست جلد كتاب در شعر و ادب از وی به یادگار مانده است. در كنار قبر او، فرزندش فضلی بن فضولی شاعر متصوف قرن دهم دفن است. فضلی بن فضولی تا 978ق در قید حیات بود. آرامگاه او در توسعه اخیر از میان رفته است.


آل عصفور بحرانی(1107ق ـ 1186ق)
شیخ یوسف آل عصفوربحرانی، صاحب كتاب الحدائق الناضره، در رواق شرقی حرم دفن شده است. وی به همراه سیدعلی طباطبایی و وحید بهبهانی در یك مقبره آرمیده اند.


سید كاظم رشتی(ت1214ق)
سید كاظم بن قاسم حسینی رشتی از شاگردان شیخ احمد احسایی در 1259 ق در گذشت و در رواق شرقی حرم دفن شد. او از رهبران فرقه كشفیه بود و كتاب هایی درباره آن فرقه به رشته تحریر درآورد.


سید احمد بن سید كاظم رشتی
سید احمد بن سید كاظم رشتی در 1295 ق به قتل رسید و در رواق شرقی حرم، كنار پدرش، به خاك سپرده شد.


شریف العلماء
محمد شریف بن حسن آملی، از عالمان بزرگ شیعه، و استاد شیخ مرتضی انصاری در 1246ق در كربلا وفات یافت و در سمت جنوب شرقی آستان، در یكی از كوچه های فرعی خیابان امام حسین(علیه السلام) دفن شد. بقعه وی در 1261 ق به دست شیخ حسن آل صالحی و در 1372 ق توسط مرحوم آیت الله حكیم تجدید بنا و مدرسه ای به نام او در كنار آستان احداث گردید. امروزه بقعه او از میان رفته است.


سید علی طباطبایی
سید علی طباطبایی، صاحب كتاب ریاض المسائل در فقه است. وی در رواق شرقی حرم خاك شد. او كسی است كه دیوار شهر كربلا را بنا كرد. فرزند او به سید محمد مجاهد معروف است.


خاندان قزوینی(مجتهد قزوینی)
در داخل صحن و در مسیر صحن امام حسین(علیه السلام) به سوی صحن ابوالفضل العباس یعنی باب قاضی الحاجات در حجره ای سه تن از خاندان مجتهد قزوینی دفن شده اند:
-آقا سید ابراهیم بن محمد مجتهد قزوینی صاحب ضوابط الاصول(م1262ق)
-آقا سید مهدی مجتهد
-شیخ محمد حسین قزوینی(ف1281 ق). در دالان صحن كوچكِ همین مكان قبر شیخ الاسلام قزوینی واقع است.


شیخ عبدالحسین تهرانی
شیخ عبدالحسین تهرانی از فقیهان و عالمان معاصر بود كه در یكی از حجره های سمت غربی صحن خاك شده است.


سید عبدالله بحرانی
سید عبدالله بحرانی عالم و فقیه و مؤلف الافاضات الحسینیه و شرح مختصر النافع علامه حلی است كه در رواق ابراهیم مجاب به خاك سپرده شده است. در كنار او فرزندش سید محسن و نوه اش سید محمد بن سید محسن، صاحب كتاب های الفصول البهیه فی بعض الاخبار الحجج المرضیه و هدایة العباد، دفن شده اند.


زینی حسنی
عالم شاعر، سید محمد زینی حسنی در رواق ابراهیم مجاب به خاك سپرده شده است.


صاحب ضوابط(1214 ق ـ 1262 ق)
سید ابراهیم بن محمد باقر موسوی قزوینی حائری عالم بزرگ شیعه و معروف به صاحب ضوابط، در میدان مقابل باب الشهداء دفن است. تألیف او در باب فقه شهرت دارد.


خاندان برغانی
چند تن از خاندان برغانی، كه همه از عالمان بزرگ و از فقیهان شیعه بوده اند، در رواق غربی حرم(رواق بالاسر) به خاك سپرده شده اند. معروف ترین آن ها ملا محمد علی برغانی است كه در 1271 ق از دنیا رفت. وی تألیفات فراوانی در فقه و تفسیر دارد. دیگر فرزندش میرزا عبد الوهاب از عارفان و فقیهان عصر قاجار بود كه در 1294 ق فوت كرد. قبر ملا علی برغانی متوفی 1269 ق نیز در این مكان واقع است.


سید مرتضی طباطبایی
سید مرتضی فرزند سید محمد طباطبایی حسینی بروجردی پدر سید مهدی بحر العلوم است كه در 1204ق از دنیا رفت. او را در رواق شرقی حرم به خاك سپردند.


خاندان آل كمونه
چند تن از مشاهیر خاندان آل كمونه در زیر زمین خزانه جواهر آستان، بین رواق پادشاهان و مسجد آستان حسینی، دفن هستند. این افراد از عالمان و ادیبان كربلا بودند؛ از جمله شیخ مهدی كمونه(ف 1272ق) كلید دار آستان، شیخ میرزا حسن كمونه(ف1292ق) هم چنین برادرش كه پس از او به تولیت آستان رسید و نیز شیخ محمد علی كمونه(ف 1282 ق)، كه از شاعران شیعه بوده است.

به قلم محمد سمائی در تاریخ : جمعه 25 بهمن 1392

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


اوقات شرعی ملارد
امــــروز:
نظرسنجی وب
آیا امام زمان از شما راضیه؟
بــلاگ تــو
نوای آنلایـن معبــر
ابزار وبلاگنویسی
فـال روزانه
آرشیو نمازجمعه ملارد
پیشنهاد ما به شما
مشاهده بهتر معــبر
افتخارات معبــر
وب مراجع و علما


کلیـپ منتخب معبــر
بیســـــــیم به مدیر
وبلاگهای مرکزی
خبرنامه ایـمـیلـیرایانامه مدیر معبر
حــامی معبــر شوید
حـامیـان معبــر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات