صفحه معبر در فیسنما صفحه معبر در افسران صفحه معبر در پاتوق منتظران صفحه معبر در سنگریها صفحه معبر در کلــوب
آخرین مطالب


معبر صفر و یکی ها - تشکیل شورای عالی فضای مجازی به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاستگذار در حوزه فضای مجازی، اقدامی متعالی و هوشمندانه از سوی مقام معظم رهبری بود که در واپسین روزهای سال 90 صورت پذیرفت ...
:: جهت مشاهده بقیه پست به ادامه مطلب مراجعه کنید ::


از اواخر دولت دهم تا هم اکنون برخی زمزمه‌ها مبنی بر موازی‌کاری این شورا با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به گوش می‌رسد.

طرح مکرر این مباحث در کنار دستور رئیس دولت قبلی مبنی بر در اختیار گذاشتن ساختمان مرکز تحقیقات مخابرات که موجب موضع‌گیری‌های تندی نیز گردید، به اوج رسید. بی‌شک تشکیل این شورا نقطه عطفی در همگرایی سیاستگذاران و تصمیم‌سازان فضای سایبری به شمار می‌رود که محاسن و فواید آن در گذر ایام، بیش از پیش بر همگان مشخص خواهد شد. واقعیت این است که امروزه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی، فضایی را به وجود آورده که «جامعه اطلاعاتی» در آن شکل گرفته و جامعه‌ را به سوی ساختاری دانش‌بنیان پیش می‌برد. این فضا تمام ساحت‌های حیات بشری را آن‌گونه تحت‌تأثیر قرار داده که دنیای ما را در کمیت و کیفیت دچار تحولاتی عمیق ساخته است.

چرایی تشکیل شورای عالی فضای مجازی

مهم‌ترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران همانا فرهنگ آن است. دشمن نیز در انواع مبارزات خود با ملت ایران، مهم‌ترین نقطه‌ای را که هدف گرفته، بحث جنگ نرم و تهاجم فرهنگی است. رهبر معظم انقلاب در بیش از یک دهه گذشته بحث تهاجم فرهنگی، سپس ناتوی فرهنگی و سپس شبیخون فرهنگی را مطرح کرده‌اند. یعنی اینکه دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی راهی جز تهاجم در عرصه فرهنگ ندارد. بنابراین یکی از بسترهایی که در آن می‌توانیم برای رساندن پیام خودمان و مقابله با پیام‌های مخالفین و دشمنان انقلاب و اسلام و دشمنان عقاید بحق انقلاب اسلامی در جهان امروز بهره بگیریم، عرصه مجازی است. این شورا می‌تواند این طراحی‌ها را داشته باشد و برای مقابله در عرصه‌های مختلف این جنگ نرم، از گروه‌های مرجع، نویسندگان، اندیشمندان و صاحبان کالاهای فرهنگی بخواهد که در این فضا منسجم و روشمند ایفای نقش کنند. از طرفی به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ما امروز در یک سونامی اطلاعات قرار داریم. این پدیده الزاماتی دارد که باید به آنها توجه ویژه کنیم. امروزه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در فضای مجازی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و مطالبه‌کنندگان و شنوندگان و دریافت‌کنندگان زیادی در جهان دارد. در مقابل، دشمن هم جبهه فرهنگی تقابل با انقلاب را شکل داده است. نکته بسیار جالب در کلمات ایشان این است که اعتقاد دارند این حوزه به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد. ایشان در مقام تشبیه فرمودند که این فضا مثل یک رودخانه پر از آب و خروشان است که می‌آید و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان‌تر می‌شود. اگر ما برای این رودخانه تدبیر کنیم و برنامه داشته باشیم، زهکشی و هدایت کنیم این رودخانه را تا به سد بریزد، می‌شود فرصت. اگر رهایش کنیم و برنامه‌ای برای آن نداشته باشیم، می‌شود یک تهدید.

آغاز اختلافات با وزارت ارتباطات

از یک سو تأکید بر نقش این شورا به عنوان نقطه کانونی متمرکز برای فضای مجازی کشور، با تمرکز بر سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در این بخش و از سوی دیگر تأکید بر اهدافی که با محوریت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار مختلف مردم پایه گذاری شده بود، نشان از تدبیری عمیق و حکیمانه در فضای مجازی به منظور استفاده بهینه از امکانات و فرصت‌های موجود در راستای رشد و تعالی کشور داشت. اما به رغم جایگاه عالی این شورا در عرصه سیاستگذاری حوزه سایبری، اختلاف‌نظر برخی اعضای حقیقی و دبیر وقت این شورا با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ماه‎های نخست تشکیل شورا و دامن زدن هرچه بیشتر به این اختلاف‎ها با ادامه‎ فعالیت این نهاد، بحث‌های مرتبط با تداخل وظایف شدت گرفت. از‌جمله این اتفاقات می‌توان به مخالفت اعضای شورا عالی فضای مجازی با تصمیم‌گیری‌های وزارت ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات، جداسازی مرکز تحقیقات مخابرات از وزارت ارتباطات و. . . اشاره کرد. در واقع چالش‌های ساختاری وزارت ارتباطات که با خصوصی‌سازی مخابرات شروع شده بود، با طرح ادغام این وزارتخانه با وزارت راه و در مرحله‌ای دیگر مباحث تداخل وظایف کمیسیون تنظیم مقررات با شورای رقابت ادامه یافت و در انتها نیز با تصمیم جدید شورا فضای مجازی یعنی جدایی مرکز تحقیقات مخابرات از وزارتخانه و تغییر کارکرد به پژوهشگاه فضای مجازی به اوج خود رسید. جدال‌ها برای بازپس‌گیری ساختمان مرکز تحقیقات مخابرات از شورای عالی فضای مجازی و بازگشت به بدنه وزارت ارتباطات در دولت دهم به یکی از خبرسازترین اتفاقات حوزه آی‌تی کشور تبدیل شده بود. بعد از مخالفت‌های مسئولان وزارت ارتباطات نسبت به تصمیم رئیس دولت دهم نسبت به انتقال مرکز تحقیقات مخابرات به شورای ‌عالی فضای مجازی، ساختمان شورا و مرکز تحقیقات مخابرات شاهد لشکر‌کشی‌های مسئولان وزارت ارتباطات برای بازپس‌گیری این مرکز بوده است؛ لشکرکشی و جدال‌هایی که در نهایت نیز هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت. اما به تدریج و با انتخاب محمود واعظی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز انتخاب رئیس جدید مرکز تحقیقات مخابرات یا بازگشت تابلو مرکز تحقیقات مخابرات به سردر ساختمان شورای عالی فضای مجازی را می‌توان دید.

جایگاه قانونی شورای عالی فضای مجازی

نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه باشد این است که هرگز شایسته نیست عملکرد این شورا به حد یک یا دو وزارتخانه تنزل یابد یا با غوطه‌ور شدن در محدودیت‌های بودجه‌ای یا کم اثر شدن مصوبات، مانع از نگاه راهبردی و مؤثر آن شود. چه اینکه در متن حکم رهبر معظم انقلاب برای ایجاد این نهاد آمده است که به همه مصوبات آن باید ترتیب آثار قانونی داده شود. این بدان معناست که این شورا «فراسازمانی» بوده و هر وزارتخانه و دستگاهی می‌بایست خود را ذیل تصمیمات و سیاست‌های این شورا تنظیم کند. هر پنج وزارتخانه «ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «علوم، تحقیقات و فناوری»، «اطلاعات» و «دفاع» به سبب عضویت مستقیم در این شورا ضمن کمک در تصمیم‌سازی‌های مدبرانه باید تام و تمام در خدمت تحقق سیاست‌ها، خط مشی‌ها و مصوبات آن شورا باشند. در فضای تصمیم‌گیری کلان و خرد کشور باید این مسئله برای تمام افراد تبیین شود که این شورا، سیاستگذار اصلی و محوری فضای مجازی کشور‌ است. طبق دستور رهبر حکیم انقلاب، برنامه‌ریزی کلان، نظام‌سازی، تقسیم کار بین دستگاه‌های اجرایی و ایجاد هماهنگی بین آ‌نها در حوزه فضای مجازی از مسئولیت‌های اصلی این شورا به حساب می‌آید. همچنین پایش مستمر فرصت‌ها و تهدیدهای این حوزه و نیز ایجاد بسترهای لازم برای تولید محتوای بومی متناسب با هویت ایرانی ـ اسلامی از دیگر وظایف این شوراست که از سوی رهبر انقلاب تعیین شده است.

جزیره‌ای کارکردن علت ایجاد شورای عالی فضای مجازی

ایجاد شورای عالی مدیریت فضای مجازی نشان از اهمیت موضوع نزد رهبری می‌دهد که نهادی را بالاتر از سه قوه و با ترکیبی از مسئولان قوا و اشخاص حقیقی بدین منظور ایجاد نمودند و شاید ایجاد این شورا به دلیل کم‌کاری نهاد‌های مسئول و عدم رضایت ایشان از وضعیت فعلی این فضا باشد. سهم دولت در عدم رضایت رهبری از نقصان‌های مدیریت فضای مجازی از سایرین کمتر نیست. اما در شرایط فعلی دنیا که حضور قدرتمند سایبری کشورمان در عرصه بین‌الملل ضرورتی انکارناپذیر به شمار می‌رود، باید مواجهه هوشمندانه با فضای مجازی در اولویت قرار می‎گرفت، لذا دیگر فرصتی برای جزیره‎ای کار کردن دستگاه‌های کشور در بخش ICT نبود و لزوم تشکیل نهادی راهبر و سیاست‌گذار با ابزار قانونی برای این بخش حس می‎شد که تشکیل شورای عالی فضای مجازی بستری مطلوب برای تحقق این مهم می‌باشد.

نویسنده : مصطفی شاه کرمی
منبع: اقتدار ملارد

به قلم محمد سمائی در تاریخ : دوشنبه 5 اسفند 1392

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


اوقات شرعی ملارد
امــــروز:
نظرسنجی وب
آیا امام زمان از شما راضیه؟
بــلاگ تــو
نوای آنلایـن معبــر
ابزار وبلاگنویسی
فـال روزانه
آرشیو نمازجمعه ملارد
پیشنهاد ما به شما
مشاهده بهتر معــبر
افتخارات معبــر
وب مراجع و علما


کلیـپ منتخب معبــر
بیســـــــیم به مدیر
وبلاگهای مرکزی
خبرنامه ایـمـیلـیرایانامه مدیر معبر
حــامی معبــر شوید
حـامیـان معبــر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic