صفحه معبر در فیسنما صفحه معبر در افسران صفحه معبر در پاتوق منتظران صفحه معبر در سنگریها صفحه معبر در کلــوب
آخرین مطالب


ولادت، كودكی و نوجوانی امام حسن علیه السّلاممعبر صفر و یکی ها - امام حسن مجتبی ـ علیه السّلام ـ در خاندان وحی چشم به جهان گشود، زیر نظر بزرگترین معلم بشریت تربیت شد، در دامان عصمت و طهارت پرورش پیدا كرد و در سایه امامت و ولایت به كمال رسید وکمترازده سال دوره امامت حضرت بود.


معبر صفر و یکی ها:

1. ولادت
 روزی كه پیوند آسمانی علی ـ علیه السّلام ـ و حضرت فاطمه ـ علیها السّلام ـ صورت گرفت حضرت جبرئیل ـ علیه السّلام ـ سیبی از بهشت برای رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ آورد و آن حضرت سیب را نصف كرد و به آنان داد. و به این ترتیب نطفة سبط اكبر از میوة بهشتی منعقد شد. پس از مدتی روزی پیامبر اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ به دختر گرامی‎شان فرمود: به زودی پسری به دنیا می‎آوری كه جبرئیل به واسطة او به من تبریك و تهنیت می‎گوید. قبل از اینكه امام حسن ـ علیه السّلام ـ متولد شود ام الفضل دختر عموی پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ نزد ایشان آمد و گفت: دیشب در خواب دیدم پاره‎ای از بدن مبارك شما در خانة من است و من از آن نگهداری می‎كنم. پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: به زودی خداوند به دخترم پسری عنایت خواهد كرد و تو دایگی او را بر عهده خواهی گرفت. وقتی روز موعود فرا رسید، پیامبرـ صلی الله علیه و آله ـ اسماء بنت عمیس را كه قابله بود با ام سّلمه احضار فرمود، نیمه شب، سه‎شنبه پانزدهم ماه مبارك رمضان سال دوم هجرت شهر مدینه نور افشان شد.[1]
صبح زود نوزاد را در پارچة زردی پیچیدند،خدمت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ آوردند، آن حضرت پارچه زرد را برداشته بچه را در پارچة سفیدی پیچیدند، سپس و او را در آغوش گرفتند.
زبان مبارك در دهان اوگذاشت، صورت لطیف و شفاف او را بوسید، در گوش راستش اذان و در گوش چپش، اقامه خواند وفرمود: «اللهّم إنیّ اُعیذه بك و ولده من الشیطان الرجیم» بارالها من او و فرزندانش را از شر شیطان به تو می‎سپارم. روز هفتم حضرت جبرئیل ـ علیه السّلام ـ  از طرف خداوند متعال به پیامبرـ صلی الله علیه و آله ـ و خاندانش تولد مولود مبارك را تبریك  و تهنیت گفتند و پارچه‎ای ابریشمی از بهشت را به او هدیه نمود و فرمود: به امر الهی نام او را شبر بگذارید كه در لسان عرب حسن است و رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ او را در پارچه بهشتی پیچیده، موهای سرش را تراشید و هم وزن آن نقره، صدقه داد و سرش را با عطری به نام خلوق معطر نمود و گوسفندی به عنوان عقیقه قربانی كرد و ران آن را به قابله و مقداری از بقیة گوشت را به همسایه‎ها داد.[2]


2. كودكی
امام حسن ـ علیه السّلام ـ بهترین دورة زندگی خود را در زیر سایة پرعطوفت جدّ بزرگوارش آغاز كرد. مادرش سیدة نساء العالمین و پدرش امیرالمؤمنین بود كه مقام و منزلت آنها بركسی پوشیده نیست. پیامبر اعظم ـ صلی الله علیه و آله ـ توجه و محبت خاصی به نوه‎اش داشت. او را بر دوش خود سوار می‎كرد و با خود به مسجد می‎برد و در بالای منبر در كنار خود می‎نشاند، آن حضرت مدام به امام حسن ـ علیه السّلام ـ اظهار محبت می‎كرد و می‎فرمود: « اللهم إنی اُحبهُ فأحبَّ من یحبّهُ» خدایا من او را دوست دارم پس تو هم دوست داران او را دوست بدار.[3]
روزی پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ برای اقامه نماز جماعت به مسجد آمد و امام حسن ـ علیه السّلام ـ را كه كودكی خردسال بود همراه خود آورد. نماز شروع شد در اثناء نماز یكی از سجده‎ها خیلی طول كشید، مردم نگران شدند و فكر كردند حتماً اتفاقی افتاده است، وقتی نماز به آخر رسید، علت را از نبی اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ سئوال كردند، آن حضرت در جواب فرمود: هنگام سجده فرزندم حسن بر پشتم، سوار شده بود به همین خاطر سجده را طولانی كردم تا از پشتم پایین بیاید.
امام مجتبی ـ علیه السّلام ـ در جلساتی كه پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ برای مردم صحبت می‎كرد، شركت می‎نمود و هنگامی كه به خانه بر می‎گشت كلام آن حضرت را بی‎كم و كاست برای مادرش بازگو می‎كرد.
یكی از بزرگترین رویدادهای دوران كودكی امام حسن ـ علیه السّلام ـ ماجرای مباهله بود، آن حضرت با اینكه كودكی خردسال بود در این مبارزه تاریخی به دستور خداوند شركت كرد، و این نشانگر عظمت روحی و مقام و منزلت والای آن حضرت در پیشگاه خداوند بود.
پایان دوران كودكی پایان خاطرات خوش آن حضرت بود، نزدیك سن هشت سالگی، جد بزرگوارش به شدت مریض شد، حضرت فاطمه زهرا ـ علیه السّلام ـ او و برادرش امام حسین ـ علیه السّلام ـ را پیش پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ برد، رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ به آنها ابراز محبت كرد و فرمود: فرزندم حسن، هیبت و سیادت مرا به ارث خواهد برد.
پس از رحلت جانگداز خاتم الانبیاء ـ صلی الله علیه و آله ـ ضربة روحی شدیدی به امام حسن ـ علیه السّلام ـ كه در سن كودكی بود وارد شد و پس از این ضایعة بزرگ مصائب آن حضرت شروع شد. و سیل مشكلات به سوی خاندان وحی جاری شد. ماجرای سقیفه و حمله به خانه پدرش و شهادت مظلومانة مادر مكرمه‎اش، حضرت صدیقه طاهره و دیدن صحنه‎های ناگوار از ظلمی كه بر او و خاندانش روا داشتند، روح لطیف او را به شدت آزرده كرد.


3. نوجوانی
دوران نوجوانی امام حسن مجتبی آغاز شد در حالی كه نه از حمایت بی‎دریغ پیامبر گرامی اسلام برخوردار بودند و نه از وجود پر مهر مادر.
امام مجتبی ـ علیه السّلام ـ در این مرحله از زندگی خود شاهد مظلومیت پدر گرامی‎اش بود. دورة نوجوانی آن حضرت دورة ظهور سجایای اخلاقی و كمالات انسانی ایشان بود. آن حضرت علاوه بر اینكه در خلق و خو شبیه پیامبر خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ بود از لحاظ قیافه ظاهری نیز شباهت زیادی  به رسول الله ـ صلی الله علیه و آله ـ داشت،[4] صورتش سفید و كمی گلگون، چشمهایش درشت و سیاه، گونه‎هایش لطیف بود به مستمندان كمك زیادی می‎كرد و بر سر سفرة آنها می‎نشست، در پیشگاه خداوند، بسیار خاشع بود به طوری كه در وقت عبادت رنگش زرد می‎شد و بدنش می‎لرزید، با یاد مرگ، قبر و قیامت اشك از چشمانش جاری می‎شد، در كلامش، راستگو بود به حیوانات ترحم می‎كرد، بسیار حلیم بردبار بود. شجاعت بی‎نظیری داشت، به سئولات مردم جواب می‎گفت. هرگز سخن ناصواب بر زبان جاری نمی‎كرد. به طور خلاصه حیات پر بركت امام حسن ـ علیه السّلام ـ نمونه زندگی یك انسان كامل است كه هر دورة آن سرشار از درسهای انسان ساز می‎باشد.پی نوشت ها:
[1] . علامه مجلسی، بحارالانوار، اسلامیه، دوم، 1366هـ. ش.، ج43، ص338.
[2] . ابن شهر آشوب، مناقب آل ابیطالب، نجف، حیدریة، 1376هـ. ش.، ج3، ص189.
[3] . ابی الحسن علی ابن عیسی بن ابی الفتح الاربلی، كشف الغمه فی معرفة الائمه، كتاب فروشی اسلامی، ج2، ص88.
[4] . شیخ مفید، الارشاد، دارالمفید، ج2، ص5.

به قلم محمد سمائی در تاریخ : دوشنبه 23 تیر 1393

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


اوقات شرعی ملارد
امــــروز:
نظرسنجی وب
آیا امام زمان از شما راضیه؟
بــلاگ تــو
نوای آنلایـن معبــر
ابزار وبلاگنویسی
فـال روزانه
آرشیو نمازجمعه ملارد
پیشنهاد ما به شما
مشاهده بهتر معــبر
افتخارات معبــر
وب مراجع و علما


کلیـپ منتخب معبــر
بیســـــــیم به مدیر
وبلاگهای مرکزی
خبرنامه ایـمـیلـیرایانامه مدیر معبر
حــامی معبــر شوید
حـامیـان معبــر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic