صفحه معبر در فیسنما صفحه معبر در افسران صفحه معبر در پاتوق منتظران صفحه معبر در سنگریها صفحه معبر در کلــوب
آخرین مطالب


معبر صفر و یکی هاجهت مشاهده این مقاله به ادامه مطلب مراجعه کنید.معبر صفر و یکی ها، به نقل از ارزشی ها - خداوند در آیاتی از قرآن به نقش كلمه توجه می دهد. از نظر قرآن، كلمه تنها واژگانی نیست كه مفاهیم را منتقل می كند، بلكه حقایقی است كه در خارج از ذهن، حضور مستقیم دارد. از این رو كلمات الهی نقش دیگری به خود می گیرند و كلماتی چون «كن فیكون» (بقره، آیه117 و آل عمران، آیه47 و انعام، آیه73 و انبیاء، آیه90) كلمه وجود می شود و خروجی آن چون موجودات به عنوان كلمات معرفی می شود. خداوند در آیاتی از جمله 27 سوره لقمان از كلمات بی نهایت موجودات و آفریده های خویش سخن می گوید كه با هفت دریا نیز نمی توان همه آن را نوشت.
كلمه و بیان، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، چنان كه ارتباط تنگاتنگی نیز با علم و دانش دارند و خداوند در آیاتی، از این نقش و ارتباط سخن گفته و جایگاه و ارزش آن را تحلیل و تبیین نموده است كه از جمله می توان به آیاتی از سوره قلم و الرحمن اشاره كرد.
در آیات آفرینش انسان نیز از حقیقت كلمه و جادوگیری كلمات، سخن به میان آمده و مسئله انباء و علم را به هم ربط می دهد و جالب اینكه رهایی انسان از سقوط پس از توبه به كلماتی است كه خداوند به انسان القا می كند: فتلقی آدم من ربه كلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم (بقره، آیه 37)
برای خداوند كلمات خاص وجودی است كه از آن جمله می توان به كلمه وجودی حضرت عیسی(ع) اشاره كرد كه خداوند خود در این باره می فرماید: ان الله یبشرك بكلمه منه اسمه المسیح عیسی ابن مریم وجیها فی الدنیا (آل عمران، آیه 45)؛ یا این كه می فرماید: انما المسیح عیسی ابن مریم رسول الله و كلمته القاها (نساء، آیه 171)
این كلمات وجودی به خوبی نقش كلمه و ارزش آن را در فرهنگ قرآنی و الهی و وحیانی تبیین می كند. این نقش چنان مهم است كه نمی توان از آن چشم پوشید؛ زیرا همان اندازه كه ارزشمند و قدرتمند است، همان اندازه نقطه ضعف اساسی و اصلی انسان است. وضعیت كلمه را می بایست همانند وضعیت چشم اسفندیار دانست كه نقطه قوت و ضعف اوست.
انسان با كلمه در دام شیطان می افتد؛ زیرا شیطان با كلمات اغواگر خویش انسان را وسوسه می كند تا سقوط كند و مقام خلافت را از دست دهد؛ هر چند كه خداوند به داد انسان رسید و او را با كلمات وجودی محفوظ داشت و تنها از مقامی هبوط كرد، ولی سقوط نكرد؛ ولی این دلیل نمی شود كه فرزندان آدم و انسان سقوط نكنند؛ چنان كه بسیاری از آنان در اثر اغواگری ابلیس برای رسیدن به فرشته یا جاودانگی در دام ابلیس و شیطان گرفتار آمده (طه، آیه120) و اخلد الی الارض (اعراف، آیات 166 و 167) شدند و سقوط كردند.
كلمه شیطان در جنگ نرم
شیطان كلماتی را در جنگ نرم به كار می گیرد كه آدمی را شیفته خود می سازد و ناخواسته دنبال امیال و آرزوهایش می كشاند. بدین ترتیب آدمی بی هیچ خون و خونریزی، در پی شیطان و كلمه می رود.
در جهان امروز، شیاطین جنی و انسی با بهره گیری از همه ابزارها می كوشند تا كلمه و كلمات را به خانه ها و دلهای مردم وارد سازند؛ زیرا به تأثیر شگفت كلمه و سحرانگیزی آن آگاه هستند. آنان می دانند كه حكومت بر دلها و قلبها، به معنای استثمار و استعمار حقیقی است و شخص مجذوب كلمه و كلمات، خود اسیر عاشقی است كه همه هستی اش را در پای كلمه می ریزد. استعمارگران و شیاطین جهان همچون جرج پنجم می داند كه «...در گذشته تمام كاری كه یك پادشاه انجام می داد، این بود كه محكم پشت اسب بنشیند و مواظب باشد كه نیفتد؛ اما امروز ما باید به خانه های مردم نفوذ كنیم و خودمان را برایشان لوس كنیم...»! یعنی به زبان ساده، شیاطین انسی همچون شاگردان شیطان جنی و ابلیس دانستند كه حكومت، با صرف تكیه زدن بر تخت و نمایش سیاسی قدرت شدنی نیست، بلكه بایستی با گفتار و سخنرانی، درون خانه های مردم نفوذ كرد! و از طریق كلمه و اغواگری، شخص را اسیر خویش و مردم را برده خود سازند و بی هیچ هزینه بر آنان حكومت كنند.
اغواگری كلمه همان چیزی است كه امروزه در فرهنگ سیاسی به عنوان جنگ نرم یا Soft War نام دارد. ژنرال دوایت آیزنهاور رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا در سالهای اولیه جنگ سرد درباره اغواگری شیطانی از طریق كلمه و جنگ نرم گفته است: «ما به هیچ وجه قصد نداریم كه در جنگ نرم، از طریق فشار و اعمال زور بر قلمرو یا ناحیه ای مسلط گردیم. هدف ما به مراتب عمیق تر، فراگیرتر و كامل تر است. ما در تلاشیم تا جهان را از راههای مسالمت آمیز، از آن خود گردانیم... ابزارهایی كه برای گسترش این واقعیت استفاده می كنیم، به ابزارهای روانی مشهورند. اما از لحاظ این كه این كلمه چه كاری قادر است انجام دهد، هیچ نگرانی به خود راه ندهید. جنگ نرم در واقع اذهان و اراده های افراد را مورد هدف قرار می دهد...»
نویسنده شیطان، جوزف نای (تئوریسین معروف آمریكایی) در كتابی با نام «قدرت نرم» یا «Soft Power» در تشریح جنگ نرم و سیاست های ابلیس و شیطان در جامعه انسانی برای حكومت و سقوط انسان از انسانیت می نویسد: «... وقتی بتوانی دیگران را وادار كنی ایده هایت را بپذیرند و آنچه را بخواهند كه تو می خواهی، در این صورت مجبور نخواهی بود برای هم جهت كردن آنها با خود، هزینه زیادی صرف سیاست هویج و چماق كنید. اغوا همیشه مؤثرتر از اكراه است و ارزش های زیادی مانند دموكراسی، حقوق بشر و فرصت های فردی وجود دارند كه به شدت اغواكننده اند...»
ابلیس درباره نقش اغواگری و كلمه در جنگ نرم برای اسقاط انسان از انسانیت می گوید: قال رب بما اغویتنی لازینن لهم فی الارض و لاغوینهم اجمعین؛ گفت: «پروردگارا! چون مرا اغوا كردی و گمراه ساختی، من (نعمتهای مادی را) در زمین در نظر آنها زینت می دهم و همگی را اغوا و گمراه خواهم ساخت. (حجر، آیه 39)
اغواگری اشكال گوناگونی دارد كه گاه از طریق Inception انجام می گیرد. این واژه به معنای «كاشتن ایده ای در ذهن ناخودآگاه فرد هدف از طریق خواب كردن» تعریف می شود. به این معنا كه اراده شخص را از طریق رویا در اختیار می گیرند، ولی اغواگری تنها از این طریق نیست، بلكه بسیاری از مردم در بیداری گرفتار نوعی اغوا كلمه می شوند؛ زیرا كلمات، گاه شخص را چنان مجذوب می كند كه اراده خود را همانند فرد خواب آلوده در اختیار دیگری قرار می دهد و مانند مترسك با نخ كارگردان می گردد و همان افكار و اعمالی را می پذیرد و انجام می دهد كه به او القا می شود.
جریان فتنه با تار نمای كلمه و اغواگری در خدمت ابلیس و شیطان بزرگ است و همان چیزی را دنبال می كند كه شیاطین جنی و انسی دنبال می كنند. نقش اغواگری كلمه را می بایست شناخت؛ چرا كه چشم اسفندیار انسان و جامعه است و هر آسیبی كه انسان و جامعه انسانی بدان مبتلا می شود به سبب اغواگری با ابزار كلمه است. یعنی همان چیزی كه نقطه قوت انسان است، همان چیز نقطه ضعف آدمی بشمار می رود.

به قلم محمد سمائی در تاریخ : پنجشنبه 21 شهریور 1392

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


اوقات شرعی ملارد
امــــروز:
نظرسنجی وب
آیا امام زمان از شما راضیه؟
بــلاگ تــو
نوای آنلایـن معبــر
ابزار وبلاگنویسی
فـال روزانه
آرشیو نمازجمعه ملارد
پیشنهاد ما به شما
مشاهده بهتر معــبر
افتخارات معبــر
وب مراجع و علما


کلیـپ منتخب معبــر
بیســـــــیم به مدیر
وبلاگهای مرکزی
خبرنامه ایـمـیلـیرایانامه مدیر معبر
حــامی معبــر شوید
حـامیـان معبــر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic